Towarzystow Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego

Wydarzenia

55 lecie Narodowego Muzeum Morskiego

09.12.2015

27 listopada 2015 roku na Politechnice Gdańskiej świętowaliśmy 55 urodziny Narodowego Muzeum Morskiego.

Jubileusz to okazja do sięgnięcia myślami w przeszłość, przywołania z pamięci zdarzeń i ludzi, którzy współtworzyli historię Muzeum. Wieczór ten był okazją do wspomnień, podsumowania minionego czasu, osiągnięć i sukcesów. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Mamy nadzieję, że atmosfera tego spotkania przetrwa w miłych wspomnieniach.

Czytaj więcej >

"Wodowanie" książki o profesorze Bolesławie Kasprowiczu

03.12.2015

2 grudnia 2015 r., dokładnie w 120 rocznicę urodzin, odbyło się uroczyste „wodowanie” książki poświęconej wybitnemu ekonomiście i działaczowi gospodarki morskiej, profesorowi Bolesławowi Kasprowiczowi, jednemu z „ojców – założycieli” Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Morskiego i samego Muzeum.

Czytaj więcej >

Wycieczka na Pomorze Zachodnie i Bornholm

13.10.2015

W dniach 2 – 4 października 2015 r. członkowie Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w licznej, bo 50-osobowej grupie wzięli udział w kolejnej, dziesiątej już wycieczce krajoznawczo – edukacyjnej, zorganizowanej przez Zarząd, której program obejmował zwiedzanie miast Pomorza Zachodniego oraz Bornholmu. Podobnie jak w latach ubiegłych, przygotowanie i obsługę wycieczki wspierała firma "Joytrip" z Gdańska.

Czytaj więcej >

Relacja z pobytu Grupy „Opty” na Wybrzeżu

26.09.2015

W ostatni weekend lata (18-19-20 września) na wybrzeżu Gdańskim gościli członkowie i sympatycy Grupy „Opty” - Stowarzyszenia im. Lecha Wierusza ze Świebodzina. W tym miejscu należy wyjaśnić, że Stowarzyszenie to zrzesza osoby niepełnosprawne będące byłymi pacjentami Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno – Ortopedycznego w Świebodzinie, a jego głównym celem statutowym jest popularyzowanie w społeczeństwie idei pełnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

W piątkowe popołudnie Grupa „Opty” odwiedziła interesujące miejsca w Pucku. Uczestnicy spotkanie zatrzymali się przy ławeczce, na której upamiętniono sylwetkę generała Mariusza Zaruskiego i wysłuchali ciekawie przedstawione przez Radosława Paternogę informacje o pionierze polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, założycielu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, społeczniku i wychowawcy młodzieży.

 

 

Czytaj więcej >

Finisaż wystawy "Lux in tenebris"

23.09.2015

Zapraszamy na finisaż wystawy "Lux in tenebris. Światło w ciemnościach" 24 września 2015 roku o godzinie 11:00 do Spichlerzy na Ołowiance. Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży, podczas których nauczą się rozpoznawać sygnały świetlne i prawidłowo poruszać na torze wodnym.

Czytaj więcej >

Muzealna gra

10.09.2015 Muzealna gra

12.09.2015 roku w godz. 10:00-15:00 w Spichlerzach na Ołowiance odbędzie się gra muzealna na wystawie "Lux in Tenebris. Światło w ciemnościach". Zaproszenie kierujemy szczególnie do rodzin z dziećmi.

Czytaj więcej >

Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich

14.08.2015

Z okazji Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich,

obchodzonego w tym roku w dniu 16 sierpnia,

latarnie morskie w Stilo, Rozewiu, Helu i Krynicy Morskiej

były udostępnione za symboliczną opłatę 1 złoty.

4 latarnie w niedzielę odwiedziło 4 078 turystów.


Data, Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich (zawsze obchodzona w trzecią niedzielę sierpnia), upamiętnia uchwaloną w tym dniu w 1789 r. przez Kongres Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej pierwszą ustawę o latarniach morskich. 

Zapraszamy do zwiedzania naszych latarń, które są otwarte w sezonie 2015 - do 30 września.

Czytaj więcej >

Relacja z wycieczki do Rozewia i Stilo w dn. 8 sierpnia 2015 r.

13.08.2015


Zgodnie z Planem pracy Zarządu TP NMM na 2015 r. w dniu 8 sierpnia zorganizowana została kolejna wycieczka członków i sympatyków naszego Towarzystwa, tym razem w celu wzięcia udziału w III Pikniku muzycznym przy latarni morskiej w Stilo, organizowanym, już tradycyjnie, dla uczczenia Światowych Dni latarni Morskich.

 

Zanim jednak dojechaliśmy do Stilo odwiedziliśmy, niejako po drodze, latarnię morską w Rozewiu – nestorkę latarń polskiego wybrzeża oraz Salę Wystawową „Stodoła”, w której zapoznaliśmy się z wystawą prac grupy malarzy – marynistów.

Czytaj więcej >

Wernisaż w "Rozewskim Blizarium"

04.07.2015

Galeria "Klucznik" po raz kolejny zaprezentowała marynistów w sali edukacyjno-wystawienniczej "Stodoła" w Rozewskim Blizarium. Zostały zaprezentowane obrazy  Zbigniewa Świercza i fotogramy Tomasza Degórskiego.

Czytaj więcej >

Walne Zebranie Członków 2015

19.06.2015

19 czerwca członkowie Towarzystwa spotkali się na dorocznym sprawozdawczym Walnym Zebraniu Członków, w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Spichlerzach na Ołowiance.

Czytaj więcej >

19 czerwiec. Emisja znaczków z latarniami morskimi

19.06.2015 5 x 2,35

W dniu 19 czerwca br. Poczta Polska, kontynuując serię z latarniami morskimi, wyemitowała 5 znaczków pocztowych, każdy o wartości 2,35 zł. Na arkuszu umieszczono: Rozewie II, Kikut, Świnoujście, Jastarnia, Gdańsk Port Północny i pustopole z widokiem morza.

Informacje dotyczące zakupu znaczków w Internetowym Sklepie Filatelistycznym Poczty Polskiej znajdziecie Państwo na stronie

<http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5>

 

Czytaj więcej >

Dzień Otwarty wystawy Lux in Tenebris

03.06.2015 Dzień Otwarty wystawy Lux in Tenebris

Narodowe Muzeum Morskie udostępniło 30 maja swoją najnowszą wystawę "Lux in Tenebris", wejść można było za darmo. Z okazji zbliżającego się dnia dziecka, nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Dla nich, na Ołowiance Kompania Kaperska przygotowała punkt poboru do floty królewskiej.

Czytaj więcej >

Rozewie od podwórka

01.06.2015

Ponad 12 lat temu Magda Dziewicka, córka mojego kolegi Marka Dziewickiego, z którym pracowałem w Urzędzie Morskim, przygotowała prezentację o Rozewiu.

Chętni, do porównania obiektów maszynowni i syrenowni z przed lat ze stanem dzisiejszym mogą to zobaczyć. Wystarczy kliknąć na pasku na PREZENTACJE i z wyświetlonego zestawu oglądnąć umieszczony plik pod numerem 11, pod tytułem "Rozewie od podwórka, czyli tajemnica starej maszynowni ... ". Zobaczcie jak było w 2003 roku i jak jest dzisiaj.

Polecam!

Apoloniusz Łysejko

Czytaj więcej >

Zabytkowe pojazdy w "Blizarium Rozewskim"

24.05.2015

W ramach III Rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych zorganizowanej przez Automobilklub Morski Gdynia, w dniu 22 maja 2015 roku liczna kolumna samochodów zabytkowych w godzinach popołudniowych odwiedziła latarnię morską w Rozewiu.

Czytaj więcej >

Rozewie II - remont i prace rewitalizacyjne zakończono

16.05.2015

1875 – 1910

1 stycznia 1875 r. uruchomiono w Rozewiu drugą latarnię, w sąsiedztwie blizy działającej od 1822 r.

Latarnię zbudowano wraz z przylegającymi do niej dwoma budynkami mieszkalnymi. Na ceglanej ośmiobocznej wieży zwieńczonej laterną zainstalowano Aparat Fresnela I klasy, złożony ze 185 elementów soczewek i pryzmatów. Światło wytwarzał palnik spalający olej mineralny.

Obie wieże górowały nad okolicą, a ich stałe światła świeciły na tej samej wysokości 70 m nad wodą. Latarnię po 35 latach pracy wyłączono z eksploatacji. Jedyną blizą na Rozewiu pozostała starsza latarnia, dająca światło błyskowe.

Na wyłączonej w roku 1910 latarni w miejsce aparatury optycznej i laterny umieszczono pomalowaną na biało blaszaną barierę o wysokości 1,5 m. Latarnia w takim stanie przetrwała ponad 100 lat.

Czytaj więcej >

Wernisaż Sławomira Pryca

16.05.2015 Plakat

Nasz kolega, Sławomir Pryc ma ciekawe hobby. Interesuje się fotografiką. Dokumentuje pracę stoczniowców nocą. Powstała interesująca kolekcja, którą Sławek zaprezentował w Bibliotece Miejskiej nr 29 na Gospody w Gdańsku.

Czytaj więcej >

1 maja rozpoczęcie sezonu turystycznego w latarniach morskich

23.04.2015

Stało się już tradycją, że latarnie morskie położone nad Zatoką Gdańską zostają udostępniane do zwiedzania. Chętni będą mogli odwiedzić obiekty w Rozewiu, Helu, Krynicy Morskiej, Stilo, spojrzeć na Jastarnię i zrewitalizowaną drugą latarnię w Rozewiu.

Latarnie administrowane są przez Urząd Morski w Gdyni, a udostępnianiem ich do zwiedzania zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego.

Przygotowaliśmy dla turystów kilka nowości.

Czytaj więcej >

Spotkanie przy byłej latarni morskiej Rozewie II

31.01.2015 Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania przy latarni morskiej Rozewie II

31 stycznia 2015 r. odbyło się spotkanie sympatyków i członków TPCMM z okazji ukończenia prac odtworzeniowych byłej latarni morskiej. Latarnia przybrała wygląd jaki miała ponad 100 lat temu. Przyjechało prawie 200 osób zakochanych w latarniach. Pojawili się sympatycy z Krakowa, z Poznania ...

 

Czytaj więcej >

25 stycznia 2015 r. - w pierwszą rocznicę śmierci byłego latarnika z Helu, kolegi Aleksandra Brojka

25.01.2015

ALEKSANDER BROJEK „prowadził” światło latarni helskiej ponad 42 lata. Pracę latarnika oficjalnie ukończył 31 marca 1998 r. Podziękowałem mu za wieloletnią, nienaganną „służbę latarni” na spotkaniu okolicznościowym w Helu 27 marca 1998 r. Pożegnanie okazało się symboliczne.

Dom i miejsce pracy. Niewiele osób ma tak, jak to było u Pana Aleksandra, dom i praca obok.

 

Czytaj więcej >

LUX IN TENEBRIS, czyli Światło w ciemnościach!

17.01.2015 Uczestnicy wernisażu

Wielkie otwarcie!

19 grudnia 2014 r., punktualnie z wybiciem godziny 15.00, od powitania licznie zgromadzonych, Wielce Szanownych Gości, rozpoczęła się, długo oczekiwana, pierwsza w dziejach Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, uroczystość związana z otwarciem wystawy czasowej, zorganizowanej pod egidą i w dużej mierze z funduszy Towarzystwa oraz dofinansowana ze srodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod wiele mówiącym, acz zagadkowym tytułem: LUX IN TENEBRIS, czyli Światło w ciemnościach! 

Czytaj więcej >

Konto TPNMM:
Bank PKO BP, nr 69 1020 1811 0000 0202 0102 4231
KRS: 0000039731 NIP: 583-20-86-836REGON: 001054630