Zasady

Słów kilka o Odznace miłośnika Latarń Morskich BLIZA

W 2006 roku, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół narodowego Muzeum Morskiego, i w porozumieniu z dwiema organizacjami, działającymi w innych latarniach morskich polskiego wybrzeża, wcielono w życie oryginalny produkt turystyczny pod nazwą: Odznaka Miłośnika Latarń Morskich BLIZA.

Produkt ten w znaczący sposób zwiększa zainteresowanie turystów i letników latarniami morskimi w Polsce i za granicą, przyczyniając się w dużym stopniu do pogłębiania morskiej edukacji młodzieży oraz osób dorosłych.
Szacujemy, że, już kilkunastoletnia, jego realizacja zwiększyła liczbę odwiedzin zabytków kultury morskiej, jakimi są obiekty nawigacyjne, o 10 – 15 %, w zależności od usytuowania latarni, w porównaniu do okresu sprzed uruchomienia projektu.

A propos, słowo „bliza”, użyte w nazwie Odznaki, oznaczało początkowo, w języku kaszubskim, światło ostrzegawcze na brzegu morskim, a następnie latarnię morską. Odznaka BLIZA jest trójstopniowa, a każdy ze stopni można zdobyć poprzez odwiedzenie konkretnej ilości latarń morskich, udostępnionych do zwiedzania. Szczegółowe informacje i wymogi zapisane są w Regulaminie Odznaki BLIZA. Poświadczenia odwiedzin poszczególnych latarń zbiera się, w postaci okolicznościowych stempli, do książeczki nazwanej „Paszportem BLIZY”, w której znajduje się też Regulamin.

Po zebraniu odpowiedniej ilości stempli na dany stopień, turysta wysyła, wypełniony w „Paszporcie Odznaki” wniosek do TP NMM, o przyznanie kolejnego stopnia Odznaki. Po weryfikacji wniosku i załączników Zarząd TP NMM względnie Kapituła Odznaki BLIZA zwraca wnioskodawcy, na koszt Towarzystwa, „Paszport” wraz z przyznaną odznaką i legitymacją zdobywcy. „Paszporty” Odznaki Miłośnika Latarń Morskich BLIZA można nabyć w sezonie letnim w kasach przy latarniach morskich oraz całorocznie w sklepiku internetowym TP NMM.

Skip to content