5 sierpnia 2023 r. TPNMM świętowało Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich

Z okazji przypadającego w sierpniu każdego roku Międzynarodowego Dnia Latarni Morskich, Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego organizuje od wielu lat okolicznościowe wydarzenia, które służą stałemu i systematycznemu upowszechnianiu morskiego dziedzictwa kulturowego. W sobotę 5 sierpnia 2023 r. odbyła się dla członków  Towarzystwa jednodniowa wycieczka do Blizarium Rozewskiego w Rozewiu,  Jastrzębiej Góry i  do latarni morskiej w Stilo.

Głównym punktem programu podczas pobytu w Rozewiu było zwiedzanie nowo otwartej wystawy zatytułowanej „Wielki Polak powraca do Gdańska” prezentującej zwycięskie i niektóre pozostałe prace konkursowe nadesłane na ogłoszony w styczniu 2023 r. konkurs rzeźbiarski na projekt i wykonanie popiersia Ignacego Jana Paderewskiego zorganizowany wspólnie przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. W spotkaniu w sali wystawowej „Stodoła” Blizarium Rozewskiego uczestniczył również laureat konkursu, pan profesor Jan Szczypka, który przybliżył uczestnikom wycieczki założenia ideowe zwycięskiej pracy konkursowej. Dodatkowo należy wyjaśnić, że po rozstrzygnięciu konkursu rzeźbiarskiego, Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego zawarł umowę z laureatem konkursu, panem profesorem Janem Szczypką na realizację, według zwycięskiego projektu, popiersia Ignacego Jana Paderewskiego, które ustawione zostanie w Sali Arsenału  Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a uroczyste jego odsłonięcie zaplanowane zostało na listopad bieżącego roku.

Po zwiedzeniu wystawy, obu latarni morskich tj. im. Stefana Żeromskiego oraz im. Jana Kasprowicza, a także pozostałych obiektów Blizarium Rozewskiego,  udaliśmy się do Jastrzębiej Góry w celu zwiedzenia kościoła pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli oraz wysłuchania koncertu wykonanego przez Krzysztofa Rozpędowskiego – organisty tutejszej parafii, na organach dedykowanych profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu. Jastrzębia Góra była ulubionym miejscem wakacyjnych pobytów profesora Krzysztofa Pendereckiego, od ponad 50 lat tutaj wypoczywał wraz z rodziną. Był inicjatorem powstania i patronem letniego festiwalu muzycznego w nadmorskim kurorcie, w jezuickim kościele, które z czasem przerodziły się w Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Słowo i Muzyka u Jezuitów”. Profesor Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor i dyrygent ma swoją ulicę w Jastrzębiej Górze.

Kolejnym punktem programu była latarnia morska Stilo, gdzie oprócz zwiedzania latarni morskiej i urządzonej w niej wystawy malarstwa  marynistycznego Aleksandra Skotarczaka,  uczestniczyliśmy w IX Pikniku Muzycznym. Uczestnicy pikniku bawili się przy doskonałej muzyce szantowej i melodiach irlandzkich w wykonaniu zespołu „Johny Roger” prowadzonego przez Janusza Piotrkowskiego. Po czterech godzinach dobrej zabawy udaliśmy się w drogę powrotną do Gdyni, Sopotu, Gdańska i Tczewa.

W zgodnej opinii uczestników tego wydarzenia, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w sposób właściwy upamiętnili kolejną rocznicę uchwalenia w 1789 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, pierwszej ustawy o latarniach morskich.

Tekst: Teresa Boguszewska

Zdjęcia: Bernadeta Galus, Lucjan Boroś i Robert Witkowski

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content