Wystawa „Do abordażu” – otwarta

W spichlerzach na Ołowiance, głównej siedzibie Centralnego Muzeum Morskiego, we wtorek 27.11.2012 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej, przygotowanej z wielkim rozmachem, interaktywnej wystawy. Zwiedzający mogą poczuć się tutaj jak na XVII-wiecznym okręcie wojennym.
Wystawa „Do abordażu” została otwarta w przeddzień 385 rocznicy słynnej bitwy pod Oliwą, stoczonej pomiędzy flotami polską i szwedzką i zwycięskiej dla strony polskiej. Do dnia dzisiejszego zwycięstwo to jest największym triumfem polskiego oręża na morzu.
Częścią przygotowanej scenografii jest fragment XVII-wiecznego pokładu działowego. Można nie tylko wejść na pokład, by poznać specyfikę życia i służby na dawnym okręcie, ale także wziąć udział w walce na morzu. Na pokładzie znajdują się trzy stanowiska: kopia działa na lawecie z kompletem przyrządów używanych przez puszkarza (czyli artylerzystę), oryginalne działo ze szwedzkiego okrętu „Solen”, oraz stanowisko interaktywne z kopią lawety i działa. Zwiedzający sami mogą przygotować działo do wystrzału, wziąć na cel okręt przeciwnika i oddać do niego strzał z tej repliki siedemnastowiecznej broni. Wokół pokładu stoją cztery stanowiska interaktywne, które mają przybliżyć problematykę walki na morzu oraz przedstawić jedną z kluczowych technik bitew morskich czyli tytułowy abordaż. Na specjalnie przygotowanych animacjach komputerowych zobaczyć można trzy historyczne bitwy morskie, w których zastosowano tę technikę walki – starożytną bitwę pod Salaminą, bitwę na Zalewie Wiślanym stoczoną przez flotę Związku Pruskiego (miast Gdańska i Elbląga) z flotą Krzyżaków w 1463 r. oraz, wspomnianą powyżej, bitwę pod Oliwą z 1627 roku. Na wystawie nie zabrakło również informacji na temat współczesnych działań piratów somalijskich grasujących na Ocenie Indyjskim, w rejonie tzw. Rogu Afryki. Ekspozycja zajmuje blisko 500 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej. Na wystawę trafiły również cenne przykłady broni białej i palnej z XV, XVI i XVII wieku, elementy uzbrojenia wydobyte z wraka szwedzkiego okrętu „Solen”, który zatonął w wyniku eksplozji komory prochowej podczas bitwy pod Oliwą. Ekspozycję uzupełniają modele statków i okrętów oraz makiety dotykowe dla osób niedowidzących, ukazujące położenie okrętów przed i po każdej z bitew, a także repliki starożytnego i średniowiecznego uzbrojenia. Wśród nich znajduje się broń zaczepna i elementy zbroi greckiego hoplity, perskiego piechura oraz żołnierzy z XV-wiecznych oddziałów zaciężnych. Egzemplarze tej broni można nie tylko obejrzeć z bliska, ale również dotknąć i przymierzyć.
W sobotę (1 grudnia) Centralne Muzeum Morskie organizuje dzień otwarty wystawy. W programie przewidziano pokazy walk rycerskich, naukę fechtunku, zajęcia plastyczne dla dzieci oraz oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem. Informacje szczegółowe dotyczące zwiedzania oraz godziny otwarcia wystawy można zobaczyć na stronie internetowej CMM. Wystawa „Do abordażu!” – Centralne Muzeum Morskie – Spichlerze na Ołowiance, czynna będzie przez najbliższe 10 miesięcy, do 30 września 2013 roku. Serdecznie zapraszamy!!!
I jeszcze jedna, bardzo miła informacja związana z wernisażem wystawy „Do abordażu”. Otóż na początku uroczystości przedstawiciel włodarzy miasta Gdańska dokonał wręczenia corocznej nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury – p. dr. Fryderykowi Tomali – prezesowi naszego Towarzystwa, co spotkało się z gorącym aplauzem wszystkich uczestników wernisażu. Tę nagrodę odbieramy bowiem nie tylko jako uznanie dla wieloletniej działalności p. Prezesa ale również jako dowód uznania dla całego Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego.

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content