Trochę historii – podwyższanie latarni morskiej w Rozewiu – 26.10.1978 roku

W związku z nadmiernym, zwłaszcza wzwyż, rozrastaniem się buków rosnących na Klifie Rozewskim, a w które, jak głosi legenda, zaklęci zostali żołnierze szwedzkiej armii z czasów Potopu, w Urzędzie Morskim w Gdyni podjęta została, w 1978r., decyzja o podwyższeniu wieży latarni morskiej. Po opracowaniu dokumentacji technicznej przedsięwzięcia i wykonaniu niezbędnych elementów, głównie walca stalowego, w dniu 26 października 1978r. przystąpiono do jego realizacji. Cała operacja, dzięki perfekcyjnemu przygotowaniu, zakończona została tegoż samego dnia – latarnia rozjaśniła się, jak zawsze, o zachodzie słońca, lecz światłem znajdującym się 8 metrów wyżej, a jego źródłem była nowa lampa typu PRB–21-AGA, pracująca nieprzerwanie aż do chwili obecnej.

Operacja podwyższenia latarni składała się z kilku etapów:
1. etap pierwszy – wykonanie walca stalowego o długości 8m i średnicy od 3,85 do 3,70m. Element ten wykonano z blachy o grubości 15 mm , w Stoczni Wisła w Gdańsku.
2. etap drugi – transport wykonanego elementu do Rozewia, w pobliże wieży latarni i ustawienie odpowiedniej wielkości dźwigu, mogącego wykonać zadanie podniesienia walca (dźwig o wysięgu 59 m wypożyczono z Mostostalu Gdańsk) .

3. etap trzeci – wyjęcie szyb w laternie i demontaż jej samej .

4. etap czwarty – przymiarka wykonanego walca do istniejącej wieży .

5. etap piąty – ponowne zdemontowanie walca i złożenie go na ziemi.

6. etap szósty – montaż na walcu nowego zewnętrznego pomostu roboczego i zdemontowanej wcześniej laterny.

7. etap siódmy – montaż kompletnego elementu na wieży latarni.

8. etap ósmy – instalacja w laternie nowej optyki świetlnej typ PRB – 21 – AGA .

Nowe światło, rozewskiej blizy zabłysło punktualnie o godzinie 16.23, tej samej, o której zaświeciłaby stara optyka, chociaż prace wykończeniowe trwały jeszcze wiele godzin.. Zamontowanie nowej optyki pozwoliło na zwiększenie zasięgu światła latarni Rozewie do 23 Mm , a tym samym przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa na akwenie morskim, administrowanym przez Urząd Morski w Gdyni. W latach 2001 – 2002 rozewska „seniorka” poddana została gruntownemu remontowi, obejmującemu jej fundamenty i część murowaną (zdjęcie) W roku bieżącym planowany jest remont części stalowej, dzięki czemu przywrócony zostanie pełny blask tej pięknej latarni.

Podziękowania za udostępnienie zdjęć oraz cenne uwagi, dotyczące opisanego powyżej przedsięwzięcia, kieruję do obecnie kierującego tą placówką p. Aleksandra Krężałka, uczestnika wydarzeń sprzed 27 lat.

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content