Spotkanie noworoczne 2014

31 stycznia br. w siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne członków i przyjaciół Towarzystwa. Przybywających gości, na ekranie sali konferencyjnej witała mieniąca się choinka oraz błyskajaca światełkami Bliza Rozewie.

WSZYSTKICH WAS SERDECZNIE WITAM

I JEDNOCZEŚNIE SKŁADAM PAŃSTWU

NAJLEPSZE ŻYCZENIA WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI W NOWYM ROKU

Tymi słowami Prezes Towarzystwa dr Fryderyk Tomala przywitał licznie przybyłych uczestników spotkania, wśród których byli m.in.: dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego dr inż. Jerzy Litwin, nestor naszego Towarzystwa Profesor Witold Andruszkiewicz, kontradmirał Profesor Antoni Komorowski, Profesor Konrad Misztal, Profesor Jan Kazimierz Sawicki, Profesor Janusz Żurek, redaktorzy Bohdan Sienkiewicz, Henryk i Cezary Spigarscy.


Część artystyczną spotkania uświetnił koncert okolicznościowy Zespołu Muzycznego Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Muzycy wykonali wiązankę okolicznościowych melodii, związanych z niedawno obchodzonymi świętami oraz morzem, a także miły naszym sercom „Marsz Pierwszej Brygady”. Na zakończenie występu kierownik zespołu zaproponował wspólne zaśpiewanie piosenki „Morze, nasze morze”, co zostało przyjęte z aplauzem.

Oklaskami i kwiatami podziękowano orkiestrze za uświetnienie naszego spotkania


Po koncercie głos zabrał Prezes przedstawiając działalność Towarzystwa w roku 2013 i zamierzenia na 2014. Prezes stwierdził, że działalność merytoryczno-statutowa Towarzystwa rozwijała się pozytywnie. Szeregi nasze wzrosły o 40 osób i jest nas obecnie 400 osób, z tego 196 kobiet i 204 mężczyzn. Cztery latarnie morskie, w których obsługujemy ruch turystyczny odwiedziło 236.790 osób, podobnie jak w roku ubiegłym. Prezes poinformował, że z osiągniętych wpływów, dla CMM zakupiono modele statków i okrętów, obrazy i różne eksponaty muzealne, oraz wspierano zorganizowanie wystaw, a dla Urzędu Morskiego przeprowadzono remont latarni w Krynicy Morskiej oraz domek latarników w tzw. „Blizarium Rozewskim” obejmującym wszystkie obiekty i zabudowania dwóch sąsiadujących ze sobą rozewskich latarni.

Prezes Towarzystwa informuje zebranych o zadaniach zrealizowanych w 2013 i zamierzeniach w 2014

Najważniejszymi wydarzeniami ubiegłego roku były:

– obchody Jubileuszu 55-lecia, w trakcie którego przyznano Towarzystwu srebrny medal „Gloria Artis”, wydanie albumu „Przyjaciele dla Muzeum” i biografii Prezesa Honorowego Towarzystwa Profesora Zygmunta Sójki „Mikrofon, scena i dziedzictwo morskie”, zorganizowanie wycieczki do muzeum morskiego w Kłajpedzie, odwiedzin i pikniku w latarniach Rozewie i Stilo z okazji Światowego Dnia Latarnictwa 18 sierpnia oraz zorganizowania wystaw fotografików i malarzy w „Stodole”. Swoje prace eksponowali: Bogumiła i Stanisław Składanowcy, Michał Cander, Helena Sadłek i grupa malarzy – marynistów skupiona wokół Aleksandra Skotarczaka.

Na zakończenie swojego wystąpienia Prezes poinformował o efektach w zdobywaniu odznaki turystycznej miłośnika latarń morskich „Bliza”. Do chwili obecnej turyści zdobyli łącznie 3.176 odznak, w tym 2.205 brązowych, 832 srebrnych i 139 złotych.

Następnie głos zabrał Dyrektor Muzeum dr inż. Jerzy Litwin i nawiązał do zagranego przez zespół instrumentów dętych „Marszu Pierwszej Brygady”. Na wstępie nadmienił, że o ile go pamięć nie myli, to nigdy nie słyszał w murach muzeum tego utworu. Ponadto zaznaczył, że bardzo znamienne dla Muzeum po zmianie nazwy na Narodowe Muzeum Morskie, było wykonanie przez zespół w mundurach marynarskich, utworu związanego z Marszałkiem Piłsudskim – twórcą Marynarki Wojennej RP, którą Dekretem z 28.11.1918 r. powołał Naczelnik Państwa.

Dyrektor przedstawił zebranym zadania jakie czekają Muzeum

Dyrektor podkreślił, że przed Muzeum stoją kolejne wielkie wyzwania ale wierzy, iż jego 240 osobowa załoga, jak zawsze podejdzie do ich wykonania z pełnym zaangażowaniem. Zadania stojące przed Muzeum w 2014 r. to: odbudowa nabrzeży przy Spichrzach, budowa wiaty dla eksponatów techniki okrętowej, stojących dotychczas pod chmurką, wymiana części pokładu na „Darze Pomorza”, przebudowa ładowni na Statku Muzeum „Sołdek” na kolejną salę wystawową, remont placówek w Helu i Tczewie, budowa hali wystawienniczo-magazynowej w Kątach Rybackich i utworzenie w Łebie Oddziału Archeologii Morskiej i Rybołówstwa Bałtyckiego poświęconego w głównej mierze początkom żeglugi słowiańskiej.

Po wystąpieniach Prezesa Towarzystwa i Dyrektora Muzeum nastąpił miły akcent dla uczestników wycieczki do Muzeum Morskiego w Kłajpedzie na Litwie. 

Plakietki i dyplomy w rękach laureatów „Blizy International”

8 uczestników tej wycieczki, obecnych na spotkani, otrzymało dyplomy i odznaki „Blizy International” za zwiedzenie 4 muzeów morskich w 4 krajach nadbałtyckich, połączonych wspólną ideą międzynarodowej odznaki turystycznej. Monografia „Mikrofon, scena i dziedzictwo morskie”. Drugim akcentem Spotkania Noworocznego była prezentacja książki-monografii o honorowym prezesie Towarzystwa, profesorze Zygmuncie Sójce, autorstwa redaktora Henryka Spigarskiego, zatytułowanej „Mikrofon, scena i dziedzictwo morskie”. Niestety, z powodu choroby Profesor nie mógł uczestniczyć w spotkaniu. Laudację wygłosiła wiceprezes Towarzystwa Teresa Boguszewska przedstawiając dorobek naukowy, a drogę życiową przedstawił autor publikacji Henryk Spigarski. Tytuł Honorowego Prezesa Walne Zebranie Członków nadało profesorowi w maju 2004 r., po 33 latach członkostwa, w tym pełnienia 3 kadencji jako prezes. Koledzy i współpracownicy Profesora przedstawili mało znane fakty z jego życia. O Profesorze Zygmuncie Sójce wypowiedzieli się profesorowie Witold Andruszkiewicz i Janusz Żurek, podkreślając zasługi Profesora w sprawach polityki morskiej i niezwykły talent dydaktyczny.Laudację Profesora wygłosiła wiceprezes Teresa Boguszewska

Autor monografii redaktor Henryk Spigarski i Cezary Spigarski

Profesor Witold Andruszkiewicz wspomina Profesora Zygmunta Sójkę. Profesor Janusz Żurek przypomniał osiągnięcia dydaktyczne Profesora Zygmunta Sójki.

Po części oficjalnej Prezes podziękował wszystkim uczestnikom i zaprosił na spotkanie towarzyskie do Sali Dolomitowej. Przy tradycyjnym poczęstunku, można było powspominać minione chwile, przywitać się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi i zaplanować działania na przyszłość.

Autor monografii Henryk Spigarski i profesorowie uczestniczący w spotkaniu

Dla uczestników spotkania przeznaczono upominek – monografię „Mikrofon, scena i dziedzictwo morskie

W „Sali Dolomitowej” Przy wyjściu z gościnnych sal muzeum na każdego uczestnika spotkania czekał upominek – egzemplarz książki poświęconej profesorowi Zygmuntowi Sójce i jej autor redaktor Henryk Spigarski, od którego można było uzyskać pamiątkowy wpis.

Do Siego Roku!  

Autor relacji i zdjęć – Apoloniusz Łysejko  

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content