IX Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego

W dniach 29-30 maja pod hasłem „Lokalna społeczność a muzeum” odbyła się IX Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach VI Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Historia konferencji sięga 1965 r., kiedy to, z inicjatywy ówczesnego Zarządu Muzeów i Ochrony Zabytków MKiS, odbyła się pierwsza z nich pt. „Muzealnictwo morskie w Polsce”. Upłynęło 29 lat i w 1994 r., w siedzibie Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku na Ołowiance, dzięki inicjatywie dr. inż. Jerzego Litwina odbyła się sesja naukowa poświęcona problemom muzealnictwa morskiego i rzecznego. Od tego czasu, cyklicznie, odbywają się konferencje poświęcone ochronie dziedzictwa morskiego, nadmorskiego i rzecznego, jako bardzo ważnego elementu bogactwa przyrodniczego, gospodarczego, cywilizacyjnego i kulturowego. Polskie muzealnictwo morskie i rzeczne prezentowane jest również na Międzynarodowych Konferencjach Muzealnictwa Morskiego ICMM.

Tegoroczna konferencja zorganizowana została przez Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku – sesje odbywały się w siedzibie Centralnego Muzeum Morskiego w Spichlerzach na Wyspie Ołowiance, w Tczewie w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły oraz w siedzibie Muzeum Miasta w Gdyni.

Konferencja podzielona była na kilka sesji:

1. Sesja I – „Funkcjonowanie muzeum w społeczności”, w trakcie której zaprezentowany został przez Prezes Towarzystwa p. Fryderyka Tomalę m.in. referat omawiający rolę Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w rozwoju muzealnictwa morskiego w Gdańsku. Po zakończeniu wystąpienia miało miejsce bardzo miłe wydarzenie. Otóż na ręce p. Prezesa został złożony list gratulacyjny Dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

2. Sesja II – „Muzea, skanseny, archiwa – działania i badania”, obejmująca dwie części: „W dorzeczu Odry” oraz „W dorzeczu Wisły”.
3. Sesja III – „Konserwacja” .
4. Sesja IV – „Muzealnictwo morskie w Gdyni”.

Konferencję zakończyła dyskusja na pokładzie Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica.

Dodatkowymi atrakcjami dla uczestników Konferencji była możliwość zwiedzenia nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej (stan surowy budynku), nowego gmachu Muzeum Miasta Gdyni i jego nowoczesnej, interaktywnej i bardzo interesującej wystawy stałej oraz siedziby Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie i wystawy czasowej – „Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930” – zrealizowanej we współpracy z Salą Tradycji Akademii Morskiej.

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content