Z prezentacją o latarniach wśród młodzieży w Choczewie

Działalność Towarzystwa to nie tylko wycieczki kulturowe dla członków ale również kontakt z młodzieżą. Realizując cele statutowe Towarzystwa docieramy do niej z informacją o dziedzictwie morskim. Przygotowana dla młodzieży szkolnej prezentacja o polskich latarniach morskich cieszy się dużym zainteresowaniem. Po szkołach w Gdyni, województwie białostockim i katowickim ekspozycja zawarta na 20 tablicach trafiła z powrotem do województwa pomorskiego. Tym razem gościła przez cały wrzesień w Zespole Szkół w Choczewie. Uczy się tam ponad 650 dzieci z terenu gminy. Na prośbę dyrekcji przedstawiciele Towarzystwa przeprowadzili prelekcję dla młodzieży gimnazjum i starszych klas szkoły podstawowej w dniu 7 października 2010.
Słuchający interesowali się nie tylko historią Stilo ale również pozostałych latarń morskich. Szczególne zainteresowanie wywołała informacja o możliwości zdobywania Odznaki Turystycznej Miłośnika Latarń Morskich „Bliza”. To był chyba strzał w „dziesiątkę”. Większość młodzieży zadeklarowała chęć zdobywania odznaki i na początek chciałaby odwiedzić latarnie w najbliższej okolicy, uzyskując w ten sposób brązową „Blizę”. Srebrne i złote odznaki pozostawiają sobie na kolejne lata kiedy będą mogli już samodzielnie wyruszać w odleglejsze podróże.
Szkoła pochwaliła się zorganizowaniem dla młodzieży szkolnej konkursu plastycznego, którego tematem była latarnia morska. Wykonane prace prezentowano w bibliotece szkolnej, w której odbywały się prelekcje dla poszczególnych grup młodzieży. Laureatom konkursu wręczano nagrody i wyróżnienia w trakcie odbywania prelekcji w ich grupach. Odbiór nagrody wśród swoich rówieśników nie tylko wyróżniało laureata ale podkreślało jej znaczenie. Nadmienić tutaj należy, że zwyciężczynią konkursu została Weronika Kopicka Małgorzata, a kolejne miejsca zajęli Adam Grzanka, Matylda Witkowska i Igor Gawryszewski. Wręczenie nagród i dyplomów upamiętniają okolicznościowe zdjęcia.
Na zakończenie spotkania, pan mgr Andrzej Soboń – dyrektor Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej, w którym odbyły się prelekcje przekazał dla Towarzystwa okolicznościowy medal. Będzie on prezentowany w Rozewiu pośród innych dotychczas otrzymanych wyróżnień. Okolicznościowymi dyplomami, wyrażającymi podziękowanie za przygotowanie wystawy i przeprowadzenie prelekcji uhonorowano przedstawicieli Towarzystwa, kolegów Apoloniusza Łysejko i Jerzego Słabuszewskiego – autora prezentacji, oraz jej organizatorów Szczepana Górzyńskiego i Mirosława Strągowskiego.
Towarzystwo przekazało dla biblioteki Zespołu Szkół komplet wydawnictw poświęconych latarniom morskim. Przekazanie książek, na ręce pani bibliotekarki Grażyny Olszowiec, ilustruje umieszczona poniżej fotografia.
Prezentacja o latarniach morskich została wykonana przez kolegę Jerzego Słabuszewskiego z Rumi. Zawiera ona na 20 tablicach historię latarnictwa, zdjęcia naszych latarń oraz ciekawsze wydarzenia z każdą z nich związane. Wszystko zostało umieszczone na mapach morskich w kolorowych ramach przekazanych przez Szybką Kolej Miejską (SKM), której pracownikiem jest jej wykonawca.
Kolejnymi miejscami gdzie będzie prezentowana wystawa będą szkoły w Kostkowie i Gniewinie.

Poniżej zamieszczono zdjęcia z tego miłego i zapewne długo pamiętanego przez uczniów spotkania. Z dyrekcją szkoły na kolejne spotkanie umówiliśmy się za 4-5 lat, kiedy większość jego uczestników nie będzie już uczniami tej szkoły.

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content