Wystawa w CMM – podróż na Wyspy Szczęśliwe

Syreny, rozgwiazdy, bajkowe żaglowce, dziwne stwory morskie, kolorowe ptaki to motywy przewodnie tegorocznej wystawy, która została 21.10.2010r. otwarta w Centralnym Muzeum Morskim a której twórcami są osoby niesprawne mentalnie, uczestniczące w Warsztatach Terapii Zajęciowej w gdańskich ośrodkach Fundacji „Sprawni Inaczej”. W tym roku niepełnosprawni artyści zapraszają w „Podróż na Wyspy Szczęśliwe” po spokojnych ciepłych morzach egzotycznych krajów.

Wystawa prac osób niepełnosprawnych mentalnie ma charakter cykliczny. Zorganizowano ją we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku już po raz siódmy. Pokazy prac są efektem Warsztatów Terapii Zajęciowej, w której udział biorą podopieczni gdańskich ośrodków Fundacji. Niepełnosprawni artyści tworzą pod czujnym okiem opiekunów – profesjonalnych plastyków, ale widzimy w nich indywidualność poszczególnych wykonawców, ich odbiór świata realnego, marzenia. Ceramiczne i plastyczne prace, które można oglądać na wystawie charakteryzują się niezwykłą oryginalnością, świeżością oraz barwnością.

Wystawę będzie można zwiedzić w terminie:
22 października 2010 – 9 stycznia 2011 – Spichlerze na Ołowiance w Gdańsku
12 stycznia 2011 – 20 marca 2011 – Muzeum Rybołówstwa w Helu
23 marca 2011 – 3 lipca 2011 – Muzeum Wisły w Tczewie

Fundacja „Sprawni Inaczej”

Organizacja pozarządowa od 18 lat działająca na rzecz ludzi niepełnosprawnych. Rozwija się dynamicznie, tworząc coraz to nowe placówki terapeutyczne. Do najdłużej działających należą: Warsztat Terapii Zajęciowej w Gdańsku i Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubieszynie k/Kościerzyny. Pod patronatem Fundacji powstały również dwa domy środowiskowe w Bytowie i Miastku. Z powodzeniem też prowadzona jest działalność we Wrocławiu.
Co roku do Fundacji przybywają nowi podopieczni, rozwijają działalność nowe pracownie. Wszystkie prowadzone przez Fundację placówki mają za zadanie pomoc osobom niepełnosprawnym w różnym wieku. Kilkadziesiąt dzieci ze wsi korzysta z fachowej rehabilitacji w dobrze wyposażonych salach. Ponad sto dorosłych osób ma możliwość uczestniczenia w zajęciach terapeutycznych: plastycznych i ceramicznych, korzysta z fachowej pomocy psychologicznej, uczy się czynności niezbędnych w codziennym życiu, bierze udział w turnusach rehabilitacyjnych i wypoczynkowych w kraju i zagranicą oraz w różnego rodzaju konkursach i wystawach. Przygotowują się do podjęcia w przyszłości pracy.
Głównymi narzędziami terapeutycznymi w Warsztacie Terapii Zajęciowej działającym w Gdańsku są: ceramika, malarstwo, rysunek. Wiele ciekawych efektów uzyskuje się wykonując samodzielnie papier czerpany, kartki okolicznościowe, ozdoby i dekoracje. W środowiskowych domach w Bytowie, Lubieszynie i Miastku rozwijają się, poza rysunkiem i malarstwem, hafciarstwo, tkactwo, stolarstwo oraz inne techniki.
Osoby uczestniczące w zajęciach placówek Fundacji poznają prawidła rządzące sztuką, uczą się szukać inspiracji w otaczającym ich świecie, uczą się też projektować swoje prace, dbać o narzędzia i miejsce pracy. Sztuka, praca, terapia łączą się tutaj w całość dającą człowiekowi niepełnosprawnemu szansę na aktywne odkrywanie swoich możliwości i zainteresowań oraz pokazywanie światu siebie i swojej pracy. Dzięki tym działaniom zmienia się on z zalęknionego, zamkniętego w sobie, w świadomego własnej wartości dorosłego, odważnego i pełnego radości człowieka.
Współpraca między Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku a Fundacją „Sprawni Inaczej” rozpoczęła się 8 grudnia 2002 roku. Tego dnia muzeum zakupiło do swoich zbiorów rzeźbę ceramiczną Tadeusza Sterny (podopiecznego Fundacji) „Arka Noego”, włączając się tym samym w łamanie barier społecznych dotyczących ludzi niepełnosprawnych. Zaowocowała ona wystawami prac ceramicznych i plastycznych podopiecznych Fundacji począwszy od 2004 roku.
Warsztat Terapii Zajęciowej „Tratwa” istniejący od 1996 roku w gdańskiej Letnicy jest placówką przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych. Znajdujące się tu pracownie plastyczne i ceramiczne wciąż starają się podążać za właściwą chyba każdemu potrzebą sprawczą – powiedzenia „to ja zrobiłem”. Daje to radość i poczucie własnej wartości, a to z kolei wiarę w siebie i motywację do dalszego wysiłku.

źródło: www.cmm.pl

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content