Tczew, Kąty Rybackie, Krynica Morska

16 lipca, przy dobrej aurze, wyruszyliśmy na kolejną w tym roku wycieczkę.

Po odwiedzeniu w maju Muzeum Rybołówstwa w Helu tym razem na naszym celowniku były następne oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Tczewie i Kątach Rybackich oraz odwiedziny latarni morskiej w Krynicy Morskiej. W wycieczce wzięła udział imponująca ilość 117 członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół NMM.

Pierwszym przystankiem były obiekty muzealne w Tczewie, Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym. W Muzeum Wisły obejrzeliśmy dwie wystawy, stałą: „Wisła w dziejach Polski” oraz czasową: „Państwowa Szkoła Morska w Tczewie 1920 – 1930”. Po obu oprowadziły uczestników, z wielką życzliwością, panie Ewa Sidor i Joanna Obniska z Działu Edukacji, udzielając kompetentnych i interesujących informacji. Niejako po drodze mogliśmy obejrzeć w sąsiadującej z Muzeum „Fabryce Sztuk” nową wystawę o życiu mieszkańców przedwojennego Tczewa. Też bardzo interesującą i wielce pouczającą, zwłaszcza dla młodszych pokoleń.

Drugim obiektem było najnowsze „dziecko” NMM czyli CKWS, udostępniony do zwiedzania na początku lipca br. Piękna bryła budynku oraz przestronne wnętrza, wypełnione muzealnymi eksponatami i obiektami, przechowywanymi dotychczas, z powodu braku miejsc ekspozycyjnych w muzealnych magazynach, na wszystkich zrobiły oszałamiające wrażenie. To miejsce zasługuje na dużą promocję gdyż zadowoli każdego, kto interesuje się archeologią podwodną i historią polskiego yachtingu. Dość powiedzieć, że można z bliska obejrzeć, ba, omalże dotknąć, słynne jednostki „Opty”, „Dal” i „Kumkę IV”!

Dziękując stokrotnie pracownikom Oddziału za opiekę i przewodnictwo ruszyliśmy do Kątów Rybackich na spotkanie z kolejną placówką terenową NMM czyli Muzeum Zalewu Wiślanego. Również w tym obiekcie zaszły w ostatnim czasie duże zmiany. Powstała nowa hala wystawowa, w której można wyeksponować duże jednostki rybackie typu barkas, a także zapoznać się z przebudowaną stałą wystawą poświęconą życiu i pracy rybaków zalewowych i ich rodzin. Po wystawie oprowadził nas kierownik oddziału i jej opiekun, p. Robert Frej, z wrodzoną swadą opowiadając o licznych eksponatach i wyczerpująco odpowiadając na liczne pytania.
Pełni wrażeń i bardzo pozytywnych opinii o odwiedzonych Oddziałach udaliśmy się na „skromny” poczęstunek w Karczmie „Kormoran”, a następnie do ostatniego punktu programu, czyli Krynicy Morskiej. Na miejscu część naszych uczestników skorzystała z okazji i odwiedziła latarnię morską, aby zdobyć kolejną pieczątkę w paszporcie Odznaki Miłośnika Latarń Morskich „BLIZA”, a druga część zadowoliła się zwiedzeniem centrum wczasowej miejscowości z portem rybackim i molo, konsumując przy okazji, oferowane w licznych kawiarenkach, lody, ciastka i napoje.

Pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Trójmiasta, wymieniając podczas podróży pozytywne komentarze i opinie o imponująco rozwijającym się Narodowym Muzeum Morskim i planując kolejną podróż z przyjaciółmi z TP NMM.

Tekst: Lucjan Boroś

Poniżej prezentujemy zdjęcia przekazane nam przez uczestników wycieczki: Joanna Grel , Grażyna Sadłoń , Lucjan Boroś , Witold Marciszewski i Apoloniusz Łysejko .

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content