Szlakiem latarń morskich Zachodniego Wybrzeża

W dniach 23 – 25.10.2006r. przedstawiciele Zarządu i Komisji Rewizyjnej naszego Towarzystwa w osobach : Fryderyka Tomali, Roberta Witkowskiego i Ireny Pawlukiewicz uczestniczyli w spotkaniu pracowników muzeów, które miało na celu zapoznanie się z działaniami, jakie zachodzą w małych środowiskach lokalnych na Pomorzu Zachodnim w sferze zachowania dziedzictwa narodowego związanego z szeroko rozumianą kulturą morską, z ich dynamiką i stopniem realizacji misji Muzeum.
Wymiana doświadczeń na polu animacji kulturalnych w małych środowiskach lokalnych na konkretnych przykładach, była tłem trzydniowego sympozjum muzealników morskich z terenu Pomorza, które odbyło się w Niechorzu.
W trakcie spotkania odbyło się seminarium poświęcone roli Muzeów Regionalnych w tworzeniu produktów turystycznych oraz latarniom morskim jako obiektów dziedzictwa kulturowego i obiektów turystycznych, wyjazd studyjny do placówek muzealnych i latarń w Świnoujściu, Niechorzu i Kołobrzegu oraz spotkanie ze Stowarzyszeniem Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu poświęcone planom budowy skansenu rybackiego.
Spotkaniu patronowali Centrum Informacji Promocji i Rekreacji Gminy Rewal, Urząd Morski w Szczecinie, Trzebiatowski Ośrodek Kultury oraz Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku.

Szczególne podziękowania należą się p. Aleksandrze Gargali i p. Pawłowi Pawłowskiemu za szeroką wiedzę, którą się bardzo chętnie z nami dzielili oraz umożliwienie zwiedzenia wielu niezwykłych miejsc m.in. ruin kościoła w Trzęsaczu, najwyższego klifu w Polsce noszącego nazwę Wzgórza Gosań ( 95 m ), poligonu niemieckiej broni odwetowej V3 w Zalesiu, jeziora Turkusowego w Wapnicy oraz Fortu Gerharda w Świnoujściu.

Poniżej prezentujemy kilka fotek z tego spotkania.

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content