Spotkanie noworoczne 2017 w NMM

Tradycyjne, noworoczne spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół NMM odbyło się w siedzibie NMM w Gdańsku, w piątek 27 stycznia. O godzinie 15 Prezes Towarzystwa dr Fryderyk Tomala przywitał przybyłych gości i naszych sympatyków, którzy bardzo licznie przybyli na spotkanie. Pierwszym punktem naszego spotkania był występ powstałego w 1923 roku tczewskiego chóru męskiego „Echo”. Występ oczarował zebranych. 

Zaprezentowano nie tylko kolędy, ale również melodie rozrywkowe. Piosenkę „Już taki jestem zimny drań” wykonał Czesław Woźniak, nigeryjską kolędę z wykorzystaniem afrykańskich instrumentów perkusyjnych Ireneusz Moskal. Dyrygent chóru Leszek Gołąb bardzo ekspresyjnie kierował jego występem i zapraszał widownię do wspólnego śpiewania. Oklaskami i kwiatami podziękowano chórowi za występ, a Prezes Towarzystwa obiecał, że to nie ostatnie nasze spotkanie.

Po występie chóru Pan Prezes zaprosił Panią Iwonę Dominiczak do poinformowania o przekazanych dla Towarzystwa i Muzeum darach. Bydgoszczanka, Pani Iwona przekazała na ręce Prezesa 9 puzzli przedstawiających latarnie morskie i puszkę z symbolem latarni morskiej do zbierania darowizn na orkiestrę WOŚP Jerzego Owsiaka z roku 2014, a na ręce Dyrektora Muzeum przekazała przedwojenny album o Polsce Morskiej. Przekazane puzzle były ustawione przed ekranem i prezentowały się bardzo interesująco.

Medalem „Przyjacielowi Muzeum” za jego popularyzację uhonorowano 5 osób: Witolda Kuszewskiego, Mirosława Kuklika, Stefana Krelę, Apoloniusz Łysejkę i Leonarda Wieliczkę.

Prezes Towarzystwa poinformował o wydarzeniach w 2016, a najbardziej cieszy nas obecność 282.633 osób na naszych 4 latarniach. W planie na rok 2017 przewidziano wspieranie działalności Narodowego Muzeum Morskiego i współpracę z Urzędem Morskim. Dla członków przewidziano szereg wycieczek i wyjazdów szkoleniowych. „Plany mamy ambitne. Jesteśmy jednak przekonani, iż pracując systematycznie zdołamy je zrealizować” stwierdził Prezes.

Dyrektor Litwin także poinformował o osiągnięciach w 2016, a za największe uznał zmiany dokonane w Helu i w Tczewie.

Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż. w. Andrzej Królikowski poinformował o zadaniach, jakie Liga realizuje w edukacji młodzieży i zamierzeniach w związku ze zbliżającym się 100-leciem Ligii.

Kolejnym punktem spotkania było wodowanie 2 książek, które Towarzystwo wydało w 2016. Obie publikacje nawiązywały do poety Jana Kasprowicza i latarni morskiej Rozewie II. Laudacje wygłosili Mirosław Kuklik o Janie Kulasie autorze książki „Droga Jana Kasprowicza nad polskie morze” i Teresa Boguszewska o Apoloniuszu Łysejce autorze „Ponownych narodzin latarni morskiej Rozewie II”. Wodowania książek dokonały odpowiednio Dorota Zielińska sekretarka Towarzystwa i Natalia Sokulska córka autora książki o Rozewiu II.

Na zakończenie wodowania Apoloniusz Łysejko opowiedział o pozyskiwaniu w archiwach niemieckich materiałów do publikacji. Pozyskane w Archiwum w Berlinie plany budynku zlokalizowanego przy latarni w Helu przekazał żonie latarnika pani Bożenie Budzisz.

Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem.

Tekst i zdjęcia – Apoloniusz Łysejko

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content