Relacja z wyjazdu członków TP CMM do Szwecji

Realizując tegoroczny plan działalności Zarząd TP CMM zorganizował, wspólnie z dyrekcją CMM, w dniach 23 – 25 października, wycieczkę edukacyjno – krajoznawczą dla członków Towarzystwa do szwedzkich muzeów działających w dwóch nadmorskich miastach: Kalmarze i Karlskronie. W wycieczce wzięło udział 50 osób, wylosowanych spośród licznej rzeszy chętnych członków naszego Towarzystwa.
Uczestnicy wyjazdu, podczas jednodniowego pobytu na drugim brzegu Bałtyku, zostali serdecznie przyjęci w gościnnych siedzibach Muzeum Regionalnego, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Zamku – muzeum w Kalmarze oraz Muzeum Morskiego w Karlskronie. Roli przewodnika i tłumacza podjął się i spisał w tej roli jak zwykle znakomicie, sam dyrektor CMM p. dr Jerzy Litwin. Natomiast wspaniałym wprowadzeniem w temat, czyli przybliżeniem historii południowej Szwecji oraz odwiedzanych miejsc i wydarzeń z nimi związanych „popisał się” p. Wojciech Ronowski – merytoryczny pracownik CMM oraz jednocześnie aktywny działacz naszego Towarzystwa.
Zwiedzanie, po nocnej podróży promem „Stena Baltica” do Karlskorony (w tym miejscu serdeczne podziękowanie pracownikom firmy „Stena Line” z Gdyni za pomoc w zorganizowaniu wyprawy), rozpoczęliśmy od odwiedzenia Kalmaru, jednego z najstarszych miast szwedzkich, założonego w XI wieku i położonego nad Morzem Bałtyckim. W mieście tym znajdują się bardzo ciekawe edukacyjnie i historycznie Muzeum Regionalne oraz Zamek, zbudowany w XII a rozbudowany w XVI wieku i posiadający w swym wnętrzu ślady polskości. Przebywali w nim bowiem, na przełomie XVI i XVII wieku, król Polski Zygmunt III Waza oraz królowa Anna Jagiellonka.
W Muzeum Regionalnym, oprowadzani przez bardzo gościnnych członków dyrekcji, mogliśmy zapoznać się ze wspaniałymi eksponatami wydobytymi z XVII-wiecznego wraku szwedzkiego okrętu wojennego „Kronan”, który odkryty został na początku lat 80-tych ubiegłego stulecia w pobliżu Kalmaru, u wybrzeży wyspy Olandia. Wrak w dalszym ciągu jest eksplorowany przez archeologów a kolejne znaleziska wzbogacają, już nadzwyczajnie obfite, zbiory muzealne.
Kolejnym punktem programu było zwiedzenie przez nas interesujących, awangardowych ekspozycji w Muzeum Sztuki Współczesnej, mającym swoją siedzibę w nowopowstałym obiekcie o ciekawej bryle, położonym w pięknym parku nad Cieśniną Kalmarską, w pobliżu Zamku.
Miłym zaskoczeniem dla uczestników był smaczny i obfity poczęstunek, ufundowany przez burmistrza miasta Kalmar dla naszej grupy i podany w, funkcjonującej przy Muzeum, restauracyjce.
Z Kalmaru, po obejrzeniu wnętrz wspomnianego już wcześniej Zamku, udaliśmy się w powrotną drogę do Karlskrony, aby odwiedzić tam nowoczesne Muzeum Morskie o ponad 250-letniej historii. Muzeum, zbudowane częściowo na wodzie, prezentuje m. in. bogate zbiory oryginalnych modeli okrętów i żaglowców z minionych epok, makiety opowiadające o życiu na morzu, broń oraz galiony czyli rzeźby dziobowe dawnych żaglowców. Bardzo interesujący jest tunel sprowadzający zwiedzających na samo dno zatoki, gdzie, przez małe okienka, można oglądać prawdziwy wrak statku, odkryty podczas budowy obiektu i pozostawiony w tym miejscu w celach edukacyjnych. Przed muzeum można obejrzeć zacumowane jednostki pływające, stanowiące kolejne eksponaty oraz pierwszy szwedzki okręt podwodny z 1905 r.
W ten sposób nawet nie zauważyliśmy, kiedy minął dzień, zapadł wieczór i nadeszła pora powrotu na prom i do Gdańska. Wracaliśmy do domu pełni wrażeń, refleksji oraz postanowień o ponownych odwiedzinach, już w mniejszym gronie i dłuższych czasowo, tych i innych miejsc, w pięknej krainie znajdującej się od nas na wyciągnięcie ręki a jakże przez wielu naszych rodaków nieznanej.
Dla tych, co z nami nie mogli być a także dla przypomnienia tym, co byli – załączamy krótką fotograficzną prezentację miejsc i sytuacji z wyjazdu. Życzymy miłych wrażeń!

 

Relację przygotował:
Lucjan Boroś

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content