Relacja z pobytu grupy „Opty” na Wybrzeżu

Relacja z pobytu Grupy „Opty” na Wybrzeżu

 

W ostatni weekend lata (18-19-20 września) na wybrzeżu Gdańskim gościli członkowie i sympatycy Grupy „Opty” – Stowarzyszenia im. Lecha Wierusza ze Świebodzina. W tym miejscu należy wyjaśnić, że Stowarzyszenie to zrzesza osoby niepełnosprawne będące byłymi pacjentami Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno – Ortopedycznego w Świebodzinie, a jego głównym celem statutowym jest popularyzowanie w społeczeństwie idei pełnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

W piątkowe popołudnie Grupa „Opty” odwiedziła interesujące miejsca w Pucku. Uczestnicy spotkanie zatrzymali się przy ławeczce, na której upamiętniono sylwetkę generała Mariusza Zaruskiego i wysłuchali ciekawie przedstawioną przez Radosława Paternogę informację o pionierze polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, założycielu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, społeczniku i wychowawcy młodzieży. Głównym celem było jednak oglądnięcie jachtu, od którego Stowarzyszenie przyjęło swoją nazwę. Ten jacht to „SY Opty”, na którym pierwszy Polak, samotnie okrążył Ziemię w latach 1967–1969. Historię rejsu Leonida Teligi i jachtu przedstawił Radosław Paternoga – kierownik Działu Historii Wychowania Morskiego w Narodowym Muzeum Morskim i z racji tej funkcji nadzoruje konserwację jachtu OPTY wykonywaną na zlecenie Muzeum przez firmę „Complex Jacht”. Jacht OPTY należy do zbiorów działu Historii Wychowania Morskiego. Członkowie Grupy „Opty” interesowali się wieloma sprawami dotyczącymi historii jachtu. Pobyt w hangarze zakończyli pamiątkowym zdjęciem i odśpiewaniem patriotycznej pieśni „Morze, nasze morze.”

Kolejnym miejscem, które odwiedzili wycieczkowicze był najbardziej na północ wysunięty przylądek Polski. To miejsce to Rozewie. Tutaj zapoznali się z historią polskich latarń morskich, ze zwróceniem szczególnej uwagi na odtworzoną latarnię Rozewie II i obiekty stanowiące kompleks „Blizarium Rozewskiego”. W sali edukacyjno-wystawowej obejrzeli wystawę fotogramów Radosława Literskiego „Latarnie Morza Czarnego”, a w maszynowni zapoznali się z historią Rozewia I. Spektakularnym wydarzeniem było jednak wejście większości uczestników wycieczki do laterny Rozewia I. Z wysokości 83 m nad poziomem morza obserwowali okolicę Rozewia, Jastrzębiej Góry, Władysławowa i rozciągającą się za nim mierzeję helską. Dla osób najbardziej zainteresowanych Wiceprezes Towarzystwa Apoloniusz Łysejko zademonstrował działające światło latarni. Było to możliwe, gdyż wkrótce następowało zaświecenie latarni wynikające z astronomicznego zachodu słońca.

Spotkanie zakończyło się wymianą pamiątek pomiędzy Grupą „Opty” i Towarzystwem Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego.

Następnego dnia w sobotę, zwiedzający gościli w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Na miejsce spotkania wybrano salę konferencyjną Ośrodka Kultury Morskiej, najnowszego i najbardziej nowoczesnego oddziału NMM, którego pracownicy, a zwłaszcza pan Tomasz Burczyk zasługują na uznanie za odpowiednie przygotowanie miejsca i multimediów do spotkania.

Spotkanie rozpoczęła Wiceprezes Towarzystwa Teresa Boguszewska od przeczytania listu Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, dra Fryderyka Tomali adresowanego na to spotkanie do jego uczestników oraz wyświetleniu zdjęcia Tablicy upamiętniającej organizatora i pierwszego dyrektora Ośrodka Rehabilitacyjnego w Świebodzinie, doktora Mirosława Leśkiewicza.

Przechodząc do działalności i historii naszego stowarzyszenia, obecnie noszącego nazwę Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, Pani Wiceprezes poinformowała, że powstało ono w marcu 1958 r. jako Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Morskiego, które postawiło sobie za główny cel powołanie do życia w Gdańsku – Muzeum Morskiego. Wymieniła najbardziej zasłużonych działaczy tego Towarzystwa, którzy w największym stopniu przyczynili się do powołania już w 1960 roku Muzeum Morskiego w Gdańsku, a wśród nich Przemysława Smolarka, Stanisława Ludwiga, Bolesława Polkowskiego, Floriana Wichłacza, prof. Bolesława Kasprowicza, prof. Witolda Urbanowicza i jedynego pamiętającego jeszcze tamtem moment Tomasza Czaykę. Następnie omówiła pomoc udzielaną przez Towarzystwo dla nowo powstałej instytucji kultury w zakresie zwiększania bazy lokalowej Muzeum Morskiego w Gdańsku, powstawania nowych oddziałów, a wśród nich: Muzeum Rybołówstwa w Helu, Statku – Muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni, Statku – Muzeum „Sołdek” w Gdańsku, Muzeum Wisły w Tczewie, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich (na Mierzei Wiślanej), zakończonej z powodzeniem odbudowy zabytkowych spichlerzy „Miedź”, „Panna” i „Oliwski” oraz „Mała i Duża Dąbrowa na Ołowiance, przeprawę promem „Motława” dla osób zwiedzających wystawy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i jego pracowników.

Przybliżyła także uczestnikom spotkania istotę współpracy naszego Towarzystwa z administracją morską, dzięki której już w 1963 roku, przy dużej przychylności ówczesnego Gdańskiego Urzędu Morskiego, udostępniona została latarnia morska w Rozewiu do zwiedzania. Nie pominęła również zainicjowanej w 1992 roku współpracy z Biurem Hydrograficznym Rzeczpospolitej Polskiej, która trwała kilkanaście lat, do kolejnej reformy administracji morskiej, a dzięki której nasze stowarzyszenie noszące wówczas nazwę Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego organizowało ruch turystyczny w latarniach morskich polskiego wybrzeża, a wśród nich: w Czołpinie, Gąskach, Helu, Jarosławcu, Kołobrzegu, Krynicy Morskiej, Niechorzu, Rozewiu, Stilo i Ustce. Następnie omówiła wkład naszego Towarzystwa w remonty tych latarń morskich, dzięki czemu wiele obiektów dziedzictwa morskiego jest zachowanych w bardzo dobrym stanie technicznym.

W kolejnej części swojego wystąpienia zaprezentowała słuchaczom Blizarium Rozewskie oraz podejmowane przez nas inicjatywy promujące latarnie morskie, a więc:

a) Odznakę Turystyczną Miłośnika Latarni Morskich „Bliza” z prezentacją paszportu, legitymacji i odznak oraz liczbami ich zdobywców w każdej z 3 kategorii,

b) Międzynarodową Odznakę Turystyczną „Bliza International” również z paszportem, dyplomem i odznaką,

c) działającą od kilkunastu już lat naszą stronę internetową o adresiewww.tpnmm.pl

d) jak również odniosła się do frekwencji osób zwiedzających latarnie morskie.

W swoim wystąpieniu nie pominięła kwestii obchodów jubileuszu 55-lecia Towarzystwa, na który przygotowano album „Przyjaciele dla Muzeum” prezentujący na ponad 300 stronach wszystkie darowizny zarówno Towarzystwa jak i jego członków przekazane dla Muzeum na przestrzeni tego okresu. Poinformowała, że to właśnie podczas tego spotkania w dniu 9 grudnia 2013 roku pani profesor Małgorzata Omilanowska reprezentująca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ogłosiła przemianowanie Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku na Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz uhonorowała Towarzystwo Przyjaciół wysokim odznaczeniem, srebrną odznaką „Gloria Artis” .

W wystąpieniu nie pominęła również przygotowań Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku do swojego jubileuszu 55-lecia i wkładu Towarzystwa Przyjaciół NMM w te obchody, poprzez wydanie drukiem biografii najbardziej zasłużonych współzałożycieli Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego oraz Narodowego Muzeum Morskiego, wymienionych wcześniej założycieli: Przemysława Smolarka, Stanisława Ludwiga, Bolesława Polkowskiego, Floriana Wichłacza, Witolda Urbanowicza, Bolesława Kasprowicza i Tomasza Czayki. Zaprezentowała również nasze wydawnictwa, książki i folder, odznaki Bliza, paszporty i dokumenty przyznania tych odznak.

W części końcowej spotkania przybliżyła słuchaczom nowatorski projekt TP NMM, tj. zamiar zbudowania windy zewnętrznej przy latarni morskiej Rozewie 2, dzięki której seniorzy oraz osoby niepełnosprawne ruchowo będą mogły wjechać na górną galerię tej latarni i podziwiać stamtąd panoramę od Stilo do Jastrzębiej Góry.

Uczestnicy spotkania wyrażali szczery podziw i uznanie dla naszych dokonań oraz życzyli nam powodzenia w realizacji naszych zamierzeń, jak również zadeklarowali przyjazd na uroczystość udostępnienia windy osobom niepełnosprawnym i seniorom zwiedzającym „Blizarium Rozewskie”.

Końcowym punktem programu pobytu w Gdańsku w dniu 19 września 2015 r. był rejs statkiem Żeglugi Gdańskiej na Westerplatte.

Pobyt uczestników wycieczki Grupy „OPTY” do Gdańska zakończony został w niedzielę indywidualnym zwiedzaniem atrakcyjnych miejsc i obiektów w Trójmieście.

Tekst: Teresa Boguszewska i Apoloniusz Łysejko, Zdjęcia Apoloniusz Łysejko

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content