Relacja z obchodów podwójnego jubileuszu Pana prof.zw.dra.hab. Zygmunta Sójki, honorowego Prezesa TPCMM

Podczas specjalnie zorganizowanego w dniu 4 października 2011 r. okolicznościowego spotkania, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego oraz licznie zgromadzeni Goście uczcili podwójny jubileusz prof. zw. dra hab. Zygmunta Sójki, honorowego prezesa Towarzystwa:
• jubileusz dziewięćdziesiątych urodzin oraz
• jubileusz czterdziestolecia aktywnej działalności w TP CMM.
Spotkanie rozpoczął i nadał mu uroczysty charakter koncert zespołu „Cztery kolory” wykonany po wejściu Dostojnego Jubilata do Sali Konferencyjnej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, gdzie odbywała się uroczystość. Uczestnicy spotkania powitali na stojąco wchodzącego do Sali Profesora Zygmunta Sójkę, wyrażając w ten sposób swój hołd i szacunek dla Jubilata.
Część oficjalną okolicznościowego spotkania rozpoczął Prezes TP CMM, dr Fryderyk Tomala witając Jubilata i Jego rodzinę w osobach: Córki – dr med. Ewę Dąbrowską i Syna – dra inż. arch. Marka Sójkę, przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych, zaproszonych Gości oraz członków Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Laudację na cześć Profesora Zygmunta Sójki wygłosiła Teresa Boguszewska, wiceprezes TP CMM, której główne tezy zamieszczamy poniżej:
1. W życiorysie zawodowym Jubilata wyróżniają się chronologicznie 3 etapy tj. okres działalności w sferze kultury, okres działalności naukowo-badawczej i okres działalności naukowo-dydaktycznej.
2. Mniej dotąd znana działalność kulturalna przypada na okres: listopad 1939 r. – czerwiec 1941 r. (Wilno) oraz wrzesień 1945 r. – wrzesień 1949 r. (Gdańsk). Istotną kulturotwórczą rolę odegrała praca Profesora Z. Sójki jako pierwszego spikera, a także lektora i aktora radiowego w rozgłośni gdańskiej Polskiego Radia w 1946 r. i na początku 1947 r. oraz funkcja stałego recytatora i aktora w Wieczorach Poezji i Prozy Polskiej organizowanych od września 1945 r. przez Wydział Kultury i Sztuki Zarządu Miejskiego w Gdańsku. Działalność Jubilata w tej dziedzinie była o tyle istotna, iż w Gdańsku nie było wówczas ani teatru ani telewizji.
3. Działalność naukowo-badawczą rozwijał Pan Profesor Zygmunt Sójka pracując przez 32 lata tj. w okresie od 1949 r. do 1981 r. w resortowym Instytucie Morskim w Gdańsku, a jej plonem jest bogaty dorobek piśmienniczy Jubilata.
4. 30-letnia działalność naukowo-dydaktyczna obejmująca okres od 1981 r. do dziś, to praca na stanowisku profesora równocześnie w dwóch różnych wyższych uczelniach, a mianowicie najpierw na Politechnice Gdańskiej i w Akademii Morskiej w Gdyni, a następnie w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Koszalinie i w Wyższej Szkole Humanistycznej w Gdańsku, w której również obecnie pracuje.
5. 27 kwietnia 1971 r. prof. Zygmunt Sójka wstąpił do Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego, a w latach 1992 – 2004 pełnił przez 3 kolejne kadencje funkcję prezesa Towarzystwa. 28 maja 2004 r. Walne Zebranie Członków nadało Jubilatowi godność Honorowego Prezesa tegoż Towarzystwa.
6. W zakończeniu wymieniono w laudacji liczne odznaczenia, nagrody i wyróżnienia, które otrzymał Profesor Zygmunt Sójka w dowód uznania za swoją długoletnią i niezwykle owocną i twórczą działalność.
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego oraz dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego obdarowali Dostojnego Jubilata akwarelą przedstawiającą „Dar Młodzieży”, statek szkolny Akademii Morskiej, w której prof. Zygmunt Sójka prowadził wykłady w latach 1984 – 1991. Akwarelę tę wykonał artysta – malarz Michał Adamczyk, współpracujący z galerią „Klucznik” w Gdańsku, którego inne prace przedstawiające porty, żagle, pejzaże morskie itp. wystawione były w nowo otwartej przez Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego Sali Wystawowej „Stodoła” przy latarni morskiej w Rozewiu.
Reprezentująca Prezydenta Miasta Gdańska pani Ewa Adamska z Biura Prezydenta ds. Kultury w dowód uznania imponującego dorobku dydaktycznego i naukowego Pana Profesora Zygmunta Sójki wręczyła Jubilatowi Medal Prezydenta Miasta Gdańska.
W kolejnych wystąpieniach wygłaszanych przez: dyrektora Centralnego Muzeum Morskiego dra inż. Jerzego Litwina, profesora Andrzeja Zbierskiego, profesora Witolda Andruszkiewicza, Posła na Sejm RP Jana Kulasa – ich autorzy podkreślali wybitne zasługi Pana Profesora Zygmunta Sójki na rzecz rozwoju myśli morskiej, muzealnictwa morskiego, demokratyzacji społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju polskiego szkolnictwa wyższego i nauki, a także szczególny wkład pracy naukowo-badawczej Profesora w rozwój potencjału polskiej gospodarki morskiej, zwłaszcza żeglugi morskiej w okresie określanym mianem „złotych dekad” tej gospodarki. Wyrażano również podziw dla niezwykłości umysłu i kondycji Profesora Zygmunta Sójki, który pomimo ukończonego 90. roku życia kontynuuje działalność dydaktyczną w formie wykładów na Wydziale Studiów Europejskich Wyższej Szkoły Humanistycznej w Gdańsku.
Świętujący swój jubileusz Profesor Zygmunt Sójka, poproszony o wystąpienie, przedstawił w formie prezentacji multimedialnej oraz w słownym do niej komentarzu zarys swojego życiorysu zawodowego, a także realizowaną strategię życiową. Kwestię długowieczności, troski o zdrowie, utrzymania dobrej formy i kondycji przedstawiła w formie prelekcji oraz prezentacji multimedialnej Córka Profesora Zygmunta Sójki – dr medycyny Ewa Dąbrowska, prowadząca od wielu lat badania naukowe w tym zakresie. W swej pracy zebrała szereg doświadczeń świadczących o tym, że dzięki zastosowaniu odpowiedniej diety bogatej w warzywa i owoce udaje się przywracać zdrowie i cofać rozwijające się choroby.
Po wysłuchaniu tej prelekcji wielu uczestników spotkania, Przyjaciół i Współpracowników Profesora Zygmunta Sójki, wygłosiło okolicznościowe adresy, złożyło gratulacje oraz wręczyło Jubilatowi okolicznościowe upominki.
Część oficjalną spotkania zakończyło zaproszenie jej uczestników na poczęstunek z tortem. Okolicznościowy toast wygłosił dr Fryderyk Tomala, prezes TP CMM, po którym w miłej i serdecznej atmosferze kontynuowano część towarzyską spotkania.

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content