Relacja z IV Forum Dziedzictwa Kulturowego Krajów Nadbałtyckich w Rydze

W dniach 8-11 września 2010r., w stolicy Łotwy – Rydze, odbyło się kolejne spotkanie działaczy – muzealników i animatorów ruchu turystycznego w krajach basenu Morza Bałtyckiego, na organizowanym 4-tym Forum Dziedzictwa Kulturowego Krajów Nadbałtyckich. W roku bieżącym odbywało się ono pod kątem prezentowania przez uczestników najważniejszych aspektów organizacyjnych turystyki kulturowej. W ramach tego Forum przedstawiono najciekawsze przykłady lokalnych, regionalnych i ponadregionalnych projektów rozwijających turystykę kulturową w rejonie Bałtyku.
Towarzystwo Przyjaciół CMM na Forum reprezentowali: dr Fryderyk Tomala, Teresa Boguszewska i Apoloniusz Łysejko. Prezes, w referacie wygłoszonym w języku angielskim, zaprezentował założenia do Miedzynarodowej Odznaki Turystycznej „Bliza“. Projekt odznaki zakłada rozwijanie oferty turystycznej państw Morza Bałtyckiego w celu rozwoju lokalnej i regionalnej aktywności społecznej w obiektach muzealnych i zabytkowych obiektach nawigacyjnych jakimi są latarnie morskie. Zebranym na Forum uczestnikom przedstawiono realizowany w Polsce, z sukcesem, przez TPCMM produkt turystyczny „Bliza”, którego celem jest zachęcanie turystów do odwiedzania, w pierwszym rzędzie, polskich latarń, a następnie latarń zagranicznych.
Wykorzystując nasze doświadczenia zaproponowano utworzenie „Międzynarodowej Odznaki Turystycznej Bliza“, której celem byłoby dążenie do rozszerzenia idei poznawania dziedzictwa kultury morskiej krajów nadbałtyckich.
Cel ten osiągnąć można by w następujący sposób:
Każdy kraj uczestniczący w projekcie „Międzynarodowa Bliza” opracowałby listę obiektów dziedzictwa kultury morskiej istniejących na swoim obszarze. Do obiektów takich mogłyby być zaliczone: latarnie morskie, muzea morskie, fortyfikacje nabrzeżne, brzegowe stacje ratownictwa morskiego, kanały morskie i rzeczne, historyczne statki-muzea, wraki statków, ale także galerie malarstwa marynistycznego.
Każdemu z tych obiektów przyznana byłaby określona liczba punktów – od 1 do 20 punktów, w zależności od rangi i znaczenia danego obiektu w kulturze morskiej kraju.
„Międzynarodowa Bliza” miałaby trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty.
Brązową odznakę można by uzyskać po zdobyciu 100 punktów za odwiedzenie różnych obiektów dziedzictwa kultury morskiej w jednym kraju.
Srebrna odznaka przyznawana byłaby posiadaczom odznaki brązowej „Międzynarodowej Blizy” po uzyskaniu dodatkowych 100 punktów za odwiedzenie obiektów kultury morskiej w innych krajach, poza własnym.
Na odznakę złotą należałoby uzyskać dalsze 100 punktów po odwiedzeniu innych, dotychczas nie odwiedzonych obiektów w państwach nadbałtyckich.
Wariantowo zaproponowano możliwość uzyskania brązowej „Międzynarodowej Blizy” za odwiedzenie w różnych krajach nadbałtyckich trzech muzeów morskich, takich jak na przykład :
Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Marinmuseum/Naval Museum w Karlskronie, Lithuanien Sea Museum w Kłajpedzie, Schiffbau-und-Schifffahrtsmuseum w Rostocku czy też Museum of Riga’s History and Navigation w Rydze.
Przedstawione powyżej propozycje spotkały się z dużym zainteresowaniem, a osiągnięcia naszego Towarzystwa nawet z pewną zazdrością, ale z drugiej strony dawano nam do zrozumienia, że brak silnych organizacji pozarządowych na Łotwie, podobnych do Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, powodować może chwilowy brak możliwości znalezienia instytucji lub organizacji, która byłaby w stanie podjąć się zadań wynikających z projektu „Międzynarodowej Blizy”. Nie zniechęca to nas do czekania, co oznacza, iż realizacja naszego pomysłu wymagać będzie dłuższego czasu lub też modyfikacji naszych zamierzeń”.
Wystąpienie Pana Prezesa ilustrowane było wieloma przeźroczami i spotkało się z zainteresowaniem ze strony uczestników. Z uwagi na obszerność materiału, który został zaprezentowany podczas wystąpienia przestawiono powyżej jedynie główne jego założenia.
Gospodarze forum, oprócz sesji plenarnych zaproponowali także zwiedzanie muzeum.
W wolnej chwili mieliśmy możliwość zwiedzenia zabytków w centrum miasta oraz oglądnięcia najbliższych latarń morskich.
Dołączone zdjęcia ilustrują zabytki i architekturę miasta oraz nasz pobyt w Rydze.

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content