Polacy i Morze

W dniu 17 listopada 2005r., w siedzibie Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, odbyło się sympozjum z okazji „87 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę”. Organizatorami tego spotkania byli: Centralne Muzeum Morskie i Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego.
Uczestników sympozjum przywitał Pan Jerzy Litwin – Dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego. W swoim krótkim wystąpieniu pan Litwin nawiązał do obchodzonej w tym roku 87 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości a szczególnie do faktu uzyskania przez nasz kraj, w konsekwencji tego wydarzenia, dostępu do morza. Implikacji tego faktu nie można przecenić – Polska znowu, po latach zniewolenia, uzyskała status państwa morskiego!
Kolejnym punktem programu było wręczenie, przyznanego przez Kapitułę, medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego prezesowi Stoczni Remontowej w Gdańsku, panu Piotrowi Soyce. W swoim wystąpieniu pan Soyka gorąco podziękował za przyznane wyróżnienie i pokrótce omówił aktualne trendy w rozwoju gospodarczym Polski, ze szczególnym uwzględnieniem zauważalnej koniunktury w przemyśle stoczniowym i w portach morskich.
Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego wręczone zostały, zasłużonym w działaniach na rzecz rozwoju muzeum działaczom, honorowe medale „Przyjaciela CMM”. Wyróżnionymi zostali:

– Bolesław Mazurkiewicz,
– Hubert Weiher,
– Daniel Duda,
– Jan Kazimierz Sawicki, oraz
– Cezary Dąbrowski -Wojewoda Pomorski.

Następnie zaprezentowane zostały trzy referaty, powiązane tematycznie z rocznicą uzyskania niepodległości:

1.„Eugeniusz Kwiatkowski i jego dokonania w gospodarce morskiej II Rzeczpospolitej” wygłoszony przez prof. dr hab. Zbigniewa Machalińskiego.
2.„Klimaty polityczne w strefie Bałtyku przed i po wybuchu II wojny światowej” wygłoszony przez prof. dr hab. Mieczysława Nurka.
3.„Biało – czerwona nad Bałtykiem. Malarstwo polskie wobec odzyskania dostępu do morza” przygotowany przez panie mgr Lilianę Giełdon i dr Monikę Jankiewicz – Brzostowską a wygłoszony przez dr Monikę Jankiewicz – Brzostowską. Wystąpienie zostało wzbogacone pokazem audio-wizualnym, przedstawiającym prace marynistów polskich, ze zbiorów naszego muzeum.

Wygłoszone referaty spotkały się z dużym uznaniem uczestników sympozjum, zarówno ze względu na ich treść, jak i sposób prezentacji. Obecność na sali licznej grupy młodzieży była dodatkowym potwierdzeniem trafności wyboru i atrakcyjności tematyki sympozjum.
Już tradycyjnie, na zakończenie, nastąpiło miłe spotkanie zaproszonych gości w kuluarach, przy kawie i słodyczach, gdzie w swobodniejszej atmosferze wymieniono opinie i poglądy dotyczące spraw poruszonych w referatach.

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content