Model rosyjskiego krążownika „Nowik”

W dniu 23.12.2011r. Towarzystwo Przyjaciół CMM zakupiło dla Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku model rosyjskiego krążownika ,,Nowik” wykonany w skali 1:100.
Model przedstawia rosyjski krążownik ,,Nowik” z początku XX wieku. Jednostka ta posiadała napęd parowy. Krążownik ,,Nowik” zbudowano na zamówienie rządu rosyjskiego w Stoczni Schichaua w Gdańsku w latach 1899 – 1900 (część mechanizmów okrętu zbudowano w zakładach Schichaua w Elblągu). W 1901 r. okręt rozpoczął służbę w marynarce wojennej carskiej Rosji. W 1902 r. krążownik ,,Nowik” rozpoczął służbę na Dalekim Wschodzie Rosji. W czasie wojny rosyjsko – japońskiej w latach 1904 – 1905 krążownik brał czynny udział w walkach z okrętami japońskimi. W sierpniu 1904 r. okręt walczył w bitwie na Morzu Żółtym. ,,Nowik” był jednym z kilku okrętów rosyjskich, które przetrwały blokadę japońską na Morzu Żółtym a następnie dowódca krążownika podjął próbę samotnego przebicia się do Władywostoku płynąc dookoła Wysp Japońskich. Plan ten miał szanse powodzenia ale okręty japońskie napotkały ,,Nowika” u wybrzeży Wyspy Sachalin i po walce z jednostkami japońskimi i doznanych uszkodzeniach krążownik schronił się w porcie Korsakow na Sachalinie i tam został zatopiony w sierpniu 1904 r. przez własną załogę. W 1905 r. po zdobyciu Sachalinu wrak „Nowika” przejęli Japończycy, którzy w 1906 r. podnieśli okręt z dna i wyremontowali a następnie wcielili do własnej floty – nadano mu nazwę „Suzuya”. W latach 1908 – 1913 r. krążownik ,,Suzuya” służył w japońskiej marynarce wojennej; w 1913 r. został wycofany ze służby i przeznaczony na złom.
Ze względu na swoje wojenne losy krążownik ,,Nowik” stał się jednym z bardziej znanych okrętów floty carskiej. Z okresem służby „Nowika” w marynarce rosyjskiej (lata 1901 – 1905) wiążą się ważne akcenty polskie. W skład załogi tego okrętu wchodzili między innymi oficerowie polskiego pochodzenia tacy jak: Kazimierz Porębski (najpierw jako oficer torpedowo – minowy a w latach 1904 – 1905 był zastępcą dowódcy okrętu; w pierwszych latach II Rzeczypospolitej ówczesny kontradmirał K. Porębski był jednym z pierwszych dowódców naszej Marynarki Wojennej i był też jednym z patronów budowy portu w Gdyni), Stefan Buraczek (miczman – rewizor), Aleksander Szejkowski (miczman – starszy oficer nawigacyjny).
Dzieje tego okrętu wiążą się też z historią budownictwa okrętowego na wybrzeżu gdańskim, gdyż jak wspomniano powyżej krążownik „Nowik” powstał w Stoczni Schichaua w Gdańsku w latach 1899 – 1900 (część mechanizmów okrętu zbudowano w zakładach Schichaua w Elblągu).

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content