Flamandzka Karaka w Centralnym Muzeum Morskim

W dniu 26.08.2011r. Towarzystwo Przyjaciół CMM zakupiło model flamandzkiej karaki z drugiej połowy XV wieku, wykonany w skali 1:50 przez Pana Dmitrija Kalmykowa z Białorusi.
Przełom XV i XVI wieku był w budownictwie okrętowym w Europie Zachodniej okresem przejściowym, kiedy to karaki osiągnęły szczyt rozwoju i zaczęły pojawiać się galeony (częściowo wykształcone z karak). Karaki były w tym okresie jednym z najpowszechniej używanych typów statków, służyły na przykład w okresie wielkich odkryć geograficznych do pierwszych długich podróży przez oceany. Model posiada na burtach poszycie karawelowe (łączone na styk), na całej długości kadłuba wzmocnienie belkami odbojowymi. Rufa modelu na dole zaokrąglona, na górze płaska; pawęż jest mocowana do tylnicy ze sterem, sterownica (rumpel) znajduje się we wnętrzu kadłuba. Dziobnica wygięta i odchylona, zakończona nawisem wspiera pokład kasztelu dziobowego. Kasztel rufowy kondygnacyjny, długi i zwarty. Nad kasztelem dziobowym i rufowym widoczna jest lekka konstrukcja służąca do prowadzenia działań militarnych, np. przez łuczników.
Model posiada trzy maszty zwieńczone bocianimi gniazdami, na fokmaszcie i grotmaszcie żagle rejowe, na bezanmaszcie żagiel łaciński na skośnej rei. Wygląd modelu oparto częściowo na grafice z około 1475 roku nieznanego flamandzkiego autora.

Model przeznaczony będzie na wystawę stałą dotyczącą rozwoju budownictwa okrętowego w XV – XVIII wieku w siedzibie głównej CMM w Gdańsku.

Autor zdjęć: Robert Witkowski

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content