Dzień otwarty wystawy Lux in Tenebris

Narodowe Muzeum Morskie udostępniło 30 maja swoją najnowszą wystawę „Lux in Tenebris”, wejść można było za darmo. Z okazji zbliżającego się dnia dziecka, nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Dla nich, na Ołowiance Kompania Kaperska przygotowała punkt poboru do floty królewskiej.

Wystawa „Lux in tenebris” w Spichlerzach na Ołowiance, opowiada o dziejach latarnictwa morskiego oraz historii prawa nadbrzeżnego. Ekspozycja składa się z dwóch uzupełniających się części – jasnej i ciemnej. Część czarna wystawy symbolizuje „ciemną” stronę funkcjonowania prawa nadbrzeżnego – rabunkach statków, które uległy rozbiciu. „Jasna” część wystawy poświęcona jest latarniom morskim i ich historii. Wśród eksponatów znajdziemy modele antycznych latarni w Aleksandrii, makiety ze Stilo, Rozewia i Helu oraz światło, umieszczone w wieży nad gdańskim kapitanatem portu.
W trakcie Dnia Otwartego, oprócz zwiedzenia wystawy, można było nauczyć się od pracowników działu edukacji rozpoznawania znaków nawigacyjnych oraz świateł latarń morskich. Dzieci mogły ułożyć układanki, przedstawiające polskie latarnie morskie i wspólnie narysować obraz przedstawiający króla Kazimierza Jagiellończyka, nadającego przywileje dla Gdańska.
Kompania Kaperska przygotowała pod spichlerzami punkt poboru do floty królewskiej z XVII w. Dzieci wypełniały listę załogi pisząc ptasim piórem, mogły nauczyć trudnych rzemiosł żeglarskich, w tym zaplatania lin oraz zobaczyć na żywo – jak działał dawny muszkiet.

Tekst pochodzi ze strony strefahistorii.pl.


Ekspozycja współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za projekt aranżacji wystawy oraz jej realizację odpowiada Grzegorz Domowicz z firmy DADO s.c. Dakszewicz Domowicz z Gdańska. Patronat nad wystawą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz.

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content