100-lecie wodowania Daru Pomorza

W dniu 10 października 2009r. uroczystym odnowieniem chrztu statku uczczono w Gdyni 100-lecie wodowania najsłynniejszej polskiej fregaty – „Daru Pomorza”. W uroczystości tej uczestniczyły władze państwowe, samorządowe, przedstawiciele administracji morskiej, marynarki wojennej, straży granicznej, szkół wyższych i stowarzyszeń a wśród nich władze naszego Towarzystwa na czele z prezesem p. Fryderykiem Tomalą.
Odnowienia chrztu żaglowca dokonała dokładnie o godzinie 10.00 żona prezydenta Gdyni Barbara Szczurek. Zamiast rozbić butelkę trunku, umoczyła w szampanie wiązankę kwiatów i pokropiła nim burtę statku. Jak poinformowała PAP Marta Nicgorska z Centralnego Muzeum Morskiego, które jest właścicielem „Daru Pomorza”, o użyciu kwiatów zamiast butelki, zdecydowano ze względu na sędziwy wiek żaglowca oraz fakt, że znajduje się on nie w doku, tylko cumuje przy nabrzeżu.
Ceremonii odnowienia chrztu towarzyszyło symboliczne podniesienie bandery; wszystko odbywało się przy akompaniamencie orkiestry Marynarki Wojennej. Po zakończeniu tej części obchodów, w Akademii Morskiej w Gdyni, odbyła się sesja historyczn0 – okolicznościowa, na której zaprezentowana została historia żaglowca.
Sobotnie uroczystości są zwieńczeniem trwających przez niemal cały rok obchodów 100-lecia wodowania „Daru Pomorza”. W lipcu br. z okazji jubileuszu żaglowiec pełnił m.in. funkcję trybuny honorowej dla gości obserwujących paradę około stu żaglowców z całego świata biorących udział w zlocie Tall Ships’s Races. We wrześniu specjalną sesję na jego pokładzie odbyli też miejscy rajcy.
Obchody zaczęły się już w poprzednią środę, gdy na pokładzie statku odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni. – Dar Pomorza jest bowiem symbolicznym ratuszem miasta, pełni dziś rolę reprezentacyjną – podkreśla dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego Jerzy Litwin.

W 1972 roku Dar Pomorza wziął udział w Operacji Żagiel, na którą został zaproszony jako pierwszy żaglowiec, reprezentujący tzw. blok wschodni. Cztery lata później uświetnił obchody 200-lecia powstania USA. Z tamtego czasu pochodzi zdjęcie na tle nieistniejących już wieżowców World Trade Center, które można zobaczyć pod pokładem.

W 1980 roku zdobył Cutty Sark Trophy, która jest uważana za żeglarską nagrodę Nobla. Aż strach pomyśleć co by było, gdyby w 1929 roku żaglowiec zatonął, a niemal stało się to podczas holowania do stoczni – opowiada Mirosław Jurdziński, były kapitan fregaty.

Statek miał być też sprzedany za granicę, gdy w 1982 roku, zastąpił go „Dar Młodzieży”. -Wtedy popłynął do nas dosłownie strumień pieniędzy od wielu instytucji, nawet z Bydgoszczy czy Torunia. Dzięki temu udało się go zatrzymać i przekształcić w muzeum – mówi honorowy prezes Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza Bolesław Mazurkiewicz.

Z okazji tak pięknego jubileuszu Towarzystwo Przyjaciół CMM podarowało zakupiony model „Daru Pomorza” w skali 1:600 wykonany przez p. Jacka Dębowskiego z Krakowa. Model ten został nagrodzony w 1981 roku złotym medalem podczas Mistrzostw Świata Modeli Redukcyjnych w klasie C4, które odbywały się w Jabloncu w dzisiejszych Czechach.

Poniżej prezentujemy kilka fotek z tej uroczystości oraz krótką historię Białej Fregaty.

Krótka historia „Białej Fregaty”

Żaglowiec „Dar Pomorza” został zbudowany w 1909r. w stoczni Bohm&Voss w Hamburgu (wodowanie odbyło się 12.10.1909r.). Od 1910r. służył jako niemiecki statek szkolny „Prinzess Eitel Friedrich”. Po zakończeniu I wojny światowej przekazano go Francji w ramach reparacji wojennych. W 1927r. jego właścicielem stał się baron Maurycy de Forest, który postanowił jednostkę sprzedać. W drugiej połowie lat dwudziestych trwała społeczna akcja zbierania pieniędzy na rozbudowę polskiej floty handlowej. W akcji najbardziej aktywne było Pomorze. W 1929r. zdecydowano kupić statek szkolny dla Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Rok później żaglowiec został wyremontowany i przemianowany na „Dar Pomorza”. Wojnę „Dar Pomorza” spędził w Sztokholmie, skąd powrócił w październiku 1945r. Po wojnie pływał głównie na Morze Śródziemne a od 1972r. uczestniczył w światowych zlotach żaglowców (tzw. Operacje „Żagiel”). Dwukrotnie – w 1972r. i w 1980r. – zwyciężał w regatach organizowanych przy okazji tych zlotów. Pod polską banderą fregata odbyła 105 rejsów, zawinęła 310 razy do 140 portów, przebywając przeszło pół miliona mil morskich. Na swoim pokładzie przeszło praktykę niemal 14 tysięcy przyszłych oficerów Polskiej Marynarki Handlowej pod dowództwem sześciu komendantów, spośród których najbardziej zasłużonymi byli kpt.ż.w. Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz i kpt.ż.w. Kazimierz Jurkiewicz. We wrześniu 1981r. „Dar Pomorza” zakończył swój ostatni szkolny rejs. W następnym roku jego obowiązki przejął nowowybudowany „Dar Młodzieży”, natomiast 72-letnią wówczas jednostkę przekazano Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku i przekształcono w muzeum. „Biała Fregata” nadal cumuje w Gdyni a od 1983r. jest udostępniony zwiedzającym. Do końca 2008r. żaglowiec zwiedziło prawie 3,4 mln osób. Na jego pokładzie zorganizowano – oprócz wystaw stałych – 61 wystaw czasowych. Jest siedzibą Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz Bractwa Kaphornowców.

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content